„Ezeket a tüzeket nem a klímaváltozás okozta, hanem a liberális idióták” – kezdenek kiakadni a hollywoodi sztárok
Hírességek sora vesztette el otthonát vagy van most is közvetlen veszélyben a Los Angelesben tomboló futótüzek miatt.
A Pekingben tárgyaló amerikai külügyminiszter figyelmeztette Kínát, hogy ne támogassa háborújában Oroszországot.
Fotó: Hszi Csin-ping és Antony Blinken pekingi találkozója 2024. április 26-án / fotó: Shen Hong / Xinhua via AFP
A diplomáciai zsargont félretéve puskaporos szóváltásokban gazdag tárgyalónapot – és egyúttal hivatalos látogatást – zárt Pekingben az amerikai külügyminiszter. A kínai elnök arra figyelmeztette Antony Blinkent, hogy
az Egyesült Államoknak abba kellene hagynia azt a gyakorlatát, hogy folyamatosan ellenségként kezeli Kínát,
de azt is, hogy „egyet mond, és mást csinál”. Hszi Csin-ping hozzátette azt is, hogy mindkét államnak szavahihetőnek kellene lennie a kétoldalú kapcsolatokban, „egymást segíteniük kellene a fejlődésben, nem pedig ártani a másiknak” – idézte a kínai vezetőt a CCTV kínai hírszolgáltató, amelynek anyagából a Politico idézett.
Az uniós lap felidézi, hogy a kétoldalú kapcsolatokat több ügy nehezíti, de az is, hogy például Joe Biden amerikai elnök Hszi elnököt többször diktátornak nevezte. Peking jelenleg azt tartja fenyegető lépésnek, hogy Amerika megerősítette biztonsági együttműködését Japánnal és a Fülöp-szigetekkel a Dél- és Kelet-kínai-tengeren, illetve egy újabb katonai csomagot ítélt meg Tajvan számára, valamint nehezíti a kínai cégek hozzájutását a modernebb félvezetőkhöz.
Blinken kínai kollégájával, Vang Jivel öt és fél órán keresztül vitatta meg a két szuperhatalom közötti problémás ügyeket, az amerikai külügyminiszter ígéretéhez híven
felszólította Kínát, hogy ne támogassa háborús tevékenységeiben Oroszországot.
Mint fogalmazott, Amerika aggódva nézi, hogy kínai exportőrök az orosz hadi technológiában használatos katonai felszereléseket, alkatrészeket szállítanak Oroszországba, ahol az Ukrajna elleni agressziójához használja ezeket az orosz hadsereg – írja a Reuters.
Szinte egy időben az amerikai-kínai külügyi találkozóval, egy kazahsztáni biztonsági konferencián ült asztalhoz a kínai és az orosz védelmi miniszter, és megerősítették hazáik „stratégiai partnerségi együttműködését a védelmi szektorban”.
Kína tagadja, hogy fegyvereket adna át Moszkvának,
ehelyett arról beszél, hogy a kétoldalú kereskedelmi tevékenységeket, így a technológiai alkatrészek kereskedelmét a háború ellenére sem függeszti fel Oroszországgal, egyúttal jelezte az amerikai diplomácia vezetőjének, hogy Kína a kétoldalú kapcsolatok fejlesztésében akadálynak tekinti Washington azon lépéseit, amellyel el akarja szigetelni a kínai gazdaságot és kereskedelmet.